Strona główna/Wydarzenia/GALERIA ZDJĘĆ/Żywa lekcja historii i regionalizmu

Żywa lekcja historii i regionalizmu

loga

To był niezapomniany wieczór, przenieśliśmy się w czasy kiedy urodził się i żył w Gorzycach Georg Graf von Arco. Zaczęliśmy od jego narodzin sierpnia 1869 roku , do salonu Hrabiego Arco weszła hrabina ( w roli hrabiny Bibianna Dawid) z małym Georgiem na rękach i położyła go w kołysce.

Tak się to zaczęło…: Żywa lekcja historii oparta na prawdziwych wydarzeniach i wspomnieniach z IXX i XX w. Lekcja odbyła się w Gminnym Centrum Kultury w Gorzycach, w odpowiednio tematycznie przygotowanej przez instruktorów i wolontariuszy scenerii. Całość odbywała się na dworze Hrabiego Arco, oraz w starej śląskiej kuchni . Moderowana była przez instruktorów oraz pasjonatów regionalizmu i historii, przez Urszulę Wachtarczyk, która wcieliła się w rolę sprzedawcy gazet, w rolę Hrabiego Arco wynalazcy z dziedziny radiotelegrafii i radiofonii, wcielił się aktor Dariusz Niebudek, który opowiedział o rodzinie Arco i przybliżył postać wynalazcy. Dawne zwyczaje na górnym Śląsku przybliżył nam ekspert regionalizmu Marek Szołtysek, zaprezentował nam również stare zabawki - „Graczki”. Jak dawniej się żyło w Gorzycach opowiedziała nam nasza lokalna pasjonatka Pani Helana Łatka. Nie zabrakło śląskich przyśpiewek oraz piosenek z lat 20 w wykonaniu solisty Zespołu Śląsk Mariana Chroboka oraz Joanny Skibińskiej.

Wydarzenie to, było zwieńczeniem projektu „Kontakty ponad barierami - żywe lekcje regionalizmu i historii - międzypokoleniowe warsztaty twórcze”, który realizowaliśmy w ośrodku kultury w Gorzycach od maja tego roku. Projekt został dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie.

do góry