Strona główna/Wydarzenia/ZAPRASZAMY DO GMINNEGO CENTRUM KULTURY W GORZYCACH NA (..)

ZAPRASZAMY DO GMINNEGO CENTRUM KULTURY W GORZYCACH NA WYSTAWĘ BIOGRAFICZNĄ ORGANIZOWANĄ PRZEZ PANTEON GÓRNOŚLĄSKI POŚWIĘCONĄ SŁUŻEBNICY BOŻEJ S. M. DULCISSIMIE HOFFMANN.

14 Stycznia 2022
wystawaZapraszamy do Gminnego Centrum Kultury w Gorzycach
na wystawę biograficzną organizowaną przez
Panteon Górnośląski poświęconą Służebnicy Bożej s. M. Dulcissimie Hoffmann.

Wystawa przedstawia kalendarium życia s. Dulcissimy
- fotografie, dokumenty czy też świadectwa opowiadające o wyproszonych łaskach za wstawiennictwem Oblubienicy Krzyża.

Siostra Dulcissima urodziła się 7 lutego 1910 r. w Zgodzie w dzisiejszej dzielnicy Świętochłowic. Na chrzcie otrzymała imię Helena.
W listopadzie 1919 r. po raz pierwszy dziewięcioletnia Helenka przystąpiła do spowiedzi świętej.

7 czerwca 1925 r. w Niedzielę Trójcy Świętej Helena złożyła akt oddania się Bogu na własność i równocześnie prosiła o łaskę powołania zakonnego.

Dnia 5 maja 1927 r. z rąk ks. bpa Arkadiusza Lisieckiego przyjęła sakrament bierzmowania.
Za patronkę obiera św. Teresę od Dzieciątka Jezus. Wcześniej wstępuje do Sodalicji Mariańskiej.

3 września 1927 r. Helena złożyła prośbę o przyjęcie do Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej i została przyjęta jako kandydatka.
We wrześniu podjęła pracę w przedszkolu prowadzonym przez siostry marianki w Zgodzie.

Postulat rozpoczyna 17 marca1928 r. w Domu Macierzystym Zgromadzenia we Wrocławiu.
Pierwsze oznaki złego samopoczucia u Heleny pojawiły się w czasie potulatu.

23 października 1929 r. Helena Hoffmann rozpoczęła nowicjat, w czasie obłóczyn otrzymała strój zakonny i imię - Maria Dulcissima.

Stan zdrowia s. Dulcissimy ulegał ciągłemu pogarszaniu się. Jeśli następowała poprawa, trwała bardzo krótko. Ponieważ przełożeni liczyli się z możliwością rychłej śmierci młodej zakonnicy, już podczas nowicjatu, 19 sierpnia 1931 r., zezwolili jej na złożenie ślubów warunkowych, a 18 kwietnia 1932 r. -  pierwszej profesji zakonnej. Do ślubu ubóstwa, czystości i posłuszeństwa dodała od siebie ślub wiecznej miłości. Podczas Wielkiego Postu 1935 r. ujawnił się kolejny szczególny dar - wewnętrzne, a przez to niewidzialne na zewnątrz stygmaty, początkowo na rękach i nogach, potem także na sercu. Rok Jubileuszowy Odkupienia spędzony w Brzeziu nad Odrą stał się dla s. M. Dulcissimy znakiem nasilającej się choroby i przekraczającego granice wytrzymałości cierpienia. Bóle głowy bardzo się wzmagały, s. Dulcissima chodziła bardzo pochylona, a samo poruszanie się stawało się dużym wyzwaniem. W wyniku postępującego paraliżu aparatu mowy porozumiewała się z otoczeniem na migi.12 maja 1936 r. s. Dulcissima po raz ostatni przyjęła sakrament chorych i Komunię św. Pięć dni później do swojej opiekunki s.M. Lazarii Stephanik powiedziała: „Jezus jest zawsze przy mnie. (...) Idę do domu”. Zmarła 18 maja, o 5.30. Pogrzeb odbył się 22 maja na brzeskim cmentarzu.

Proces beatyfikacyjny Służebnicy Bożej s. M.Dulcissimy zakończył się w czerwcu 2019 roku.
Dokumenty przekazano do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie.

Zapraszamy do oglądania wystawy na sali w Gminnym Centrum Kulturyw Gorzycach siostra

od 11 stycznia do 23 stycznia 2022 r.

Wystawę można oglądać:

od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 18.00