Menu Gorzyce

Aktualności

Marek Grzebyk i jego inicjatywy twórcze w naszej gminie i powiecie

Marek Grzebyk to niezwykle interesująca i barwna postać i nie jest to efektem tylko i wyłącznie jego artystycznego wykształcenia. Plastyk, grafik, malarz, pasjonat muzyki oraz teatru i przede wszystkim doświadczony i wszechstronny instruktor terapii na co dzień pracujący z osobami niepełnosprawnymi w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Gorzycach, artysta współpracujący z Gorzyckim Centrum Kultury.

 

 Od kilkunastu lat współorganizuje lub prowadzi zajęcia terapeutyczne ze szczególnym uwzględnieniem takich technik jak rysunek, malarstwo, grafika (warsztatowa
i eksperymentalna) ceramika i rzeźba w glinie, rzeźba w drewnie, - fotografia i podstawy obróbki zdjęć w programie Photoshop, malowanie na tkaninie.

 

W oparciu o uczestników Warsztatów Terapii stworzył i prowadził grupę teatralną. Jej członkowie prowadząc swoją działalność, pod kierunkiem Marka doskonalili umiejętności w zakresie emisji głosu, podstawy konferansjerki, ruchu scenicznego. Zaangażowanie w tym zakresie wymagało także projektowania i wykonywania elementów scenografii i kostiumów. Zespół wziął udział w kilkudziesięciu przeglądach i konkursach form teatralnych czego efektem był szereg nagród i wyróżnień dla członków grupy.

 

Na polu muzycznym na polu muzycznym Marek zaznaczył swoją obecność współpracując przy organizacji cyklu koncertów „Blues dla Niepełnosprawnych” Przez jedneście lat trwania imprezy angażował się w niniejsze przedsięwzięcie poprzez prowadzenie konferansjerki, wykonywanie scenografii, oraz upominków dla występujących artystów)

W roku 2015 otrzymał Nagrodę Starosty  Powiatu Wodzisławskiego za osiągnięcia na polu popularyzacji kultury i sztuki.

Od października 2017 powołany w skład Rady Programowej Śląskiego Centrum Sztuki Osób Niepełnosprawnych.

 

Swe liczne doświadczenia artystyczne Marek sumował w interdyscyplinarnych projektach. W ich ramach Marek zrealizował około 800 godzin zajęć.

 

Dodatkowo współpracował z Uniwersytetem Trzeciego Wieku (Uniwersytetu Śląskiego) prowadząc  wykłady z zakresu popularyzacji sztuki (w latach 2004 – 2006) oraz „AP. Edukacja” gdzie prowadził zajęcia takich przedmiotów jak : środki wyrazu twórczego, psychologia przestrzeni, dekoratorstwo wnętrz, kolorystyka i  rysunek.

 

Jakie są plany Marka na rok 2018 ?

” W roku 2018 chcę, kontynuując działalność galerii „Na Sali”, zaproponować między innymi, cykl wystaw pod wspólna nazwą „Mistrz i uczniowie”. Pierwszą prezentacją z tego cyklu jest planowana na 11 stycznia wystawa najlepszych prac wychowanków , uczniów i studentów  dr hab. Franciszka Niecia, dyrektora Państwowego Ogniska Plastycznego w Rydułtowach, oraz wykładowcy PWSZ w Raciborzu. Kolejną  odsłona tego cyklu jest lutowa wystawa fotografii studentów i współpracowników dr Gabrieli Habron- Rokosz, która również jest wykładowcą PWSZ  w Raciborzu. W marcu planowana jest wystawa fotograficzna „Jej Portret”, która ma w sposób szczególny i nieci nietypowy uczcić Dzień Kobiet. Do konwencji „Mistrz i uczniowie” nawiązuje również  prezentacja prac studentów dr hab.. Tomasza Kipki, wykładowcy  na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego(planowana na lato). Również w miesiącach letnich (prawdopodobnie lipiec) galeria zaprezentuje wybór najlepszych plakatów z kilku edycji Międzynarodowego Przeglądu Plakatu Muzycznego (towarzyszącego festiwalowi Jazz w Ruinach w Gliwicach). Również na lato planowana jest wystawa pokonkursowa  wieńcząca konkurs (ogólnopolski) na ilustrację książkową. Konkurs ten Gminne Centrum Kultury zorganizuje wraz z Miejską biblioteką Publiczną w Wodzisławiu, zaś jego rozstrzygnięcie i związana z tym ekspozycja prac przypadnie na Ogólnopolską Noc Bibliotek (czerwiec 2018). Oprócz tego w galerii planuję wystawy artystów o dużej renomie ( Grażyna Zarzecka), jak i mniej znanych, ale wartych uwagi i przedstawienia. Odbędą się również wystawy plastyki dziecięcej. Do bardziej intensywnej współpracy z galerią chce również zmobilizować środowisko osób niepełnosprawnych (zarówno jako autorów prac, jak i współorganizatorów wystaw). Na październik planujemy kolejną, poszerzoną, edycję „Żniw artystycznych”. W  galerii zagoszczą również przedstawiciel grup artystycznych np. „Indygo” z Rybnika i „Foton” z Raciborza. Planuje również, o ile będzie to możliwe zorganizowanie wystaw w innych obiektach należących do Gminnego Centrum Kultury np. w Gorzycach, lub Czyżowicach. Dodatkową formą działania galerii mogą stać się spotkania z młodzieżą, mające charakter prelekcji dotyczących wybranych zagadnień z zakresu historii sztuki( w tym również najnowszej). Zainteresowanie taką formą działań wykazała już SP W Gorzycach. Ponadto, w miarę możliwości w galerii mogą odbywać się koncerty i spektakle teatralne.”

Kibicujemy i z  niecierpliwością czekamy na efekty jego twórczych działań!

 

 

Kalendarz wydarzeń

Partnerzy:

  • Gorzyce
  •   Nautica