Strona główna/Wydarzenia/Małe kroki do wielkiej zmiany

Małe kroki do wielkiej zmiany

13 Listopada 2020
  1. Małe kroki do wielkiej zmiany. 

Jak podał Główny Urząd Statystyczny w roku 2019 przeciętny Polak wytworzył blisko 322 kg śmieci, to aż 7 kg więcej w roku poprzednim! Zatem trendu zwyżkowego można również oczekiwać i w tym roku. Dlatego, w dzisiejszym artykule przedstawimy parę małych kroków, które warto wykonać w stronę mniejszej produkcji odpadów. Nie wymagają one drastycznej zmiany nawyków, a nawet pozwalają zaoszczędzić drobne kwoty pieniężne.. 

 

Jednym z bardziej popularnych pomysłów jest zamienienie plastikowych reklamówek na płócienne torby, co z resztą przypadło już do gustu wielu mieszkańcom. Podobnie, coraz szerszy staje się trend, aby rezygnować z plastikowych jednorazowych opakowań na owoce i warzywa. Tutaj szczególnie wyróżniają się woreczki wykonane z… starych firanek. W internecie pełno jest tutoriali na wykonanie ich samodzielnie. Z tym zadaniem poradziły sobie nawet przedszkolaki w Katowic. Ale bardziej leniwi mogą po prostu zainwestować parę złotych w gotowe wyroby na stoiskach warzywno-owocowych w sieciówkach. 

 

Kolejnym krokiem w stronę proekologicznej postawy jest docenienie walorów kranówki. Nie dość, że wyjdzie taniej niż woda butelkowana to dodatkowo ograniczy się wykorzystanie plastiku. Nie będziemy musieli też nadmiernie obciążać kręgosłupa poprzez noszenie ciężkich zgrzewek wody. Warto jednak być tutaj ostrożnym i obserwować aktualne parametry dostarczanej wody na stronie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Warto również zwrócić uwagę na rury przez jakie płynie woda do naszego kranu. Jeśli budynek jest starszy to dla bezpieczeństwa można pić wodę przefiltrowaną lub przegotowaną. 

 

Innym problemem, jak pokazują dane, jest przemysł odzieżowy, odpowiedzialny za zwiększoną produkcję odpadów oraz wydzielanie niebezpiecznych substancji do atmosfery m.in. wszelkie środki owadobójcze, używane przy produkcji bawełny. W procesie produkcyjnym pochłaniana jest też olbrzymia ilość wody, która spokojnie starczyłaby przez rok 110 milionom ludziom! Głównym problemem staje się więc problem szybkiej mody, gdzie to zmieniające się trendy i konsumenci napędzają rynek. Jeśli ktoś chce choć po części przystopować ten proces, zachęcamy do zakupów w second-handach lub inwestycje w ubrania, które zostały wyprodukowane w etycznych warunkach oraz posłużą właścicielowi przez długie lata. Dobrym wyborem będą też po prostu przemyślane zakupy w sieciówkach tak, aby nabyte ubrania posłużyły nam jak najdłużej. 

 

Podsumowując, aby zmniejszyć produkcję odpadów nie są wymagane wielkie wyrzeczenia. Zachęcamy do wprowadzenia jednej z powyższych rzeczy do codziennego planu dnia. Z pewnością będzie to pierwszy krok w stronę proekologicznej postawy! 

   

"Śmieciotwórczy"

 

Źródła:

https://katowice.tvp.pl/42035179/przedszkolaki-zbieraja-firanki-z-ktorych-powstaja-woreczki-na-zakupy

https://www.polenka.pl/diy/zero-waste-wielorazowe-woreczki-na-warzywa-i-owoce-z-firanki-diy.html (zdjęcie)

https://www.greeneuropeanjournal.eu/nosic-czy-nie-nosic-szybka-moda-i-jej-koszt-dla-srodowiska/

Pole działania

pole działania

Wspomaganie wsi

Podobne wiadomości:

do góry