Strona główna/Wydarzenia/"ŚWIETLICOWE USZYTKI" - warsztaty szycia dla mam w Rogowie

"ŚWIETLICOWE USZYTKI" - warsztaty szycia dla mam w Rogowie

13 Października 2020

3 miesiące szyciowej przygody. 36 godzin warsztatów. 20 fantastycznych uczestniczek - młodych, ambitnych, kreatywnych mam.
Dziesiątki metrów nici, materiałów, tasiemek, wstążek. 4 maszyny do szycia. Hafciarka.
Świetna instruktorka - Monika Jokel.

Niezliczona ilość rozmów, dobrych spostrzeżeń, wymiany doświadczeń. 100 % zaangażowania.
Tak w liczbach przedstawia się projekt, który w ostatnim czasie był realizowany w Świetlicy Wiejskiej w Rogowie. Projekt, który już kolejny raz potwierdził, iż rogowska świetlica nie jest jedynie przestrzenią dla dzieci oraz młodzieży. To miejsce, gdzie własne talenty odkrywają również dorośli. Tym razem oferta była skierowana bardzo konkretnie: USKRZYDLAMY MAMY! Celem projektu było stworzenie warunków do społecznego zaangażowania mam nieaktywnych zawodowo, ich osobisty rozwój oraz nabycie umiejętności szycia. Czy to się udało? Nie tylko udało, ale przede wszystkim (u)szyło się fantastycznie. Powstały m.in.: torby na zakupy, girlandy do pokoju dziecięcego, fartuchy i rękawice kuchenne, maskotki, wieszaki na różne drobiazgi, opaski dla dzieci, okładki na książeczki zdrowia i wiele innych krawieckich projektów.

Realizacja warsztatów była dobrym czasem spędzonym w cudownym kobiecym gronie z maszynami do szycia, niciami, igłami, materiałami i haftem w tle. Przygodą, która każdą mamę biorącą udział w warsztatach uskrzydliła. Same uczestniczki o projektcie i warsztatach napisały: "Zajęcia były inspiracją w życiu codziennym. Natchnęły nas do przeróbek, uszycia własnych projektów. Warsztaty były wspaniałą okazją poznania ludzi z pasją"; "Udział w projekcie przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Nauczyłyśmy się podstaw szycia, dzięki czemu możemy zacząć tworzyć swoje proste uszytki w domowym zaciszu. Rozwinęło się w nas twórcze myślenie, kreatywność, a przede wszystkim chęć do rozwijania swoich pasji i robienia czegoś dla innych" ; "Dzięki projektowi poznałam wiele ambitnych mam, które dążą do spełnienia swoich marzeń". Okazało się, że 9 spotkań to dla zawiązanej grupy zdecydowanie za mało. Dobry projekt to taki, który nie kończy się wraz z podsumowaniem przy kawie i ciastku. "Kółko krawieckie" już się zorganizowało i obiecało dalsze wspólne spotkania. Planujemy rozpocząć także 2 nowe grupy kursu szycia dla początkujących. Niech ta dobra energia zostanie w mamach NA ZAWSZE! Nam zaś na pamiątkę ŚWIETLICOWYCH USZYTEK na ścianie świetlicy Hanna Władarz (plastyk i grafik GCK w Gorzycach) namalowała piękne kolorowe skrzydła. Po projekcie zostawiamy sobie również nową myśl przewodnią w działaniu świetlicy: Uskrzydlamy! Rozwijamy Skrzydła! Wpadajcie do nas - warto.

Trzeba również podkreślić, iż stworzenie pracowni krawieckiej w Świetlicy Wiejskiej w Rogowie było nie lada wyzwaniem, ale efekt spełnił nasze oczekiwania. Dzięki środkom finansowym z programu mogliśmy zakupić 4 maszyny oraz hafciarkę oraz skompletować całą bazę materiałową do przeprowadzenia warsztatów. Baza ta daje szansę na kontynuację działania, co niezmiernie nas cieszy. Nawiązanie zaś współpracy z KGW w Czyżowicach i możliwość wypożyczenia od koła dodatkowych maszyn do szycia, sprawiła, że na świetlicowym poddaszu ustawiłyśmy 10 stanowisk do szycia. Rewelacja! Dziękujemy bardzo za wsparcie naszej inicjatywy w tym zakresie.

Jakość życia mieszkańców zależy od nich samych. Cieszę się, że dane jest mi pracować i animować w środowisku, które co jakiś czas samo daje mi znak, w którą stronę ta działalność świetlicy powinna być skierowana. Móc odpowiadać realnie na Wasze potrzeby kulturalne mnie również dodają skrzydeł.

 

Ewelina Poloczek - koordynator projektu
Projekt dofinansowany przez FunUszytkidację BGK w programie "Skrzydła dla mamy"

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Data publikacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Informacja Publiczna
jpg 2020-10-15 Uszytki
zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 151
Uszytki 442.24KB zobacz

Podobne wiadomości:

do góry