Strona główna/Wydarzenia/Trzy Pierwsze Damy II RP w Gminnym Centrum Kultury w (..)

Trzy Pierwsze Damy II RP w Gminnym Centrum Kultury w Gorzycach

13 Maja 2024

Trzy Pierwsze Damy II RP w Gminnym Centrum Kultury w Gorzycach

7 czerwca 2024 r.
wstęp wolny

To spotkanie z trzema historycznymi bohaterkami, które u zarania II RP towarzyszyły pierwszoplanowym liderom politycznym – Józefowi Piłsudskiemu i Wojciechowi Korfantemu.
W tej trójce najbardziej rozpoznawalna jest Aleksandra Piłsudska, ale zmiana perspektywy na herstoryczną powoduje, że zauważamy jeszcze dwie inne postaci, które w tym samym czasie, równolegle – co zaskakuje najbardziej – pełniły w różnych okolicznościach role Pierwszych Dam II RP. Są to Maria Piłsudska i Elżbieta Korfanty.
Sytuacja sprzed stu lat budzi ciekawość i zadaje nam wiele pytań o niejednoznaczne dziedzictwo Pierwszych Dam w historii Polski i Śląska.

3 pierwsze damy 2 RP